Dolina Orza. To piękny teren, który ulega presji intensywnej zabudowy letniskowej. Niewielka odległość od Warszawy sprawia, że wielu mieszkańców stolicy chce tu mieć swoje działki. Niestety to nie idzie w parze z zachowaniem uroków tych okolic.
Kategorie: Wszystkie | Do ujścia Orza | Ogólne | Starorzecza
RSS
sobota, 02 września 2017
poniedziałek, 08 czerwca 2015

W pobliżu ujścia Orza są dwa starorzecza Narwi. Jedno w Dzbądzku, drugie bliżej Kaszewca i Różana. Oba piękne. Na zdjęciach starorzecze w pobliżu Kaszewca. W okolicy są liczne pomnikowe dęby.

IMG_5516IMG_5522IMG_5519IMG_5558IMG_5566IMG_5521IMG_5512IMG_5533IMG_5523IMG_5555IMG_5535IMG_5559

 

niedziela, 10 maja 2015
niedziela, 20 maja 2012
piątek, 19 sierpnia 2011

Dawniej suche, w tym roku znów wypełnione wodą.

starorzecze Orza

piątek, 24 czerwca 2011

Natura 2000 w wykonaniu polskim. Płoty i zabudowa. To się nazywa ochrona siedlisk ptaków, zwierząt i krajobrazu. Nie można co prawda postawić tu świniarni albo rozlewni lepiku, ale można wszystko pogrodzić i zabudować domkami letniskowymi (oczywiście całorocznymi). Nie można też wywiercić studni głębinowej, ale można tradycyjną studnię z kręgów zrobić.

Jak na to patrzę, że to jestem za większymi zakazami urzędniczymi w tym kraju. Biedne państwo i bogaci obywatele wcale nam nie służą. Po dziurawych drogach śmigają wypasione nowe SUVy bogatych obywateli. Państwa nie stać na drogi, obywateli stać na drogie furmanki. Państwa nie stać na budowę przedszkoli czy utrzymanie teatrów, podczas gdy dacze warszawskiej biurowej klasy średniej rosną jak grzyby po deszczu.

Jestem za jasnym podziałem, co i gdzie można, z jasnym zaznaczeniem, że część ziemi (np. obszary Natura 2000) w stopniu maksymalnym (czyli bez nowej zabudowy i grodzenia) przeznaczamy na zachowanie ich uroków. Niech wokół, nawet kurde tuż za granicą rosną nowe działki, ale niech same tereny będą niepogrodzone i przeznaczone do korzystania dla całego społeczeństwa. Wyłączyć z ochrony inwestycje kluczowe jak drogi (które muszą czasem biec przez takie tereny), ale na zeusa nie dajmy ich zagrabić w całości nuworyszom. Nie dajmy odgrodzić terenów tych pięknych płotami!

Bogaci się nasza grillandia i kto może odkraja coraz to fajniejsze kawałki tego pięknego kraju. Tylko dla siebie.

Na zdjęciach droga do brzegu rzeki we wsi Dzbądzek. Ten płot stoi już od kliku lat.

natura 2000

Natomiast ten płot powstaje w tym roku. Co prawda urzędnicy z gminy Goworowo nakazli przesunięcie płota dalej od rzeki, ale nie zmienia to faktu, że płot powstaje i wykraja się kolejne pięknie i dzikie miejsca z terenów przypomnę chronionych. O jakiej my ochronie mówimy? To kpina, a nie ochrona!

natura 2000

Narew w okolicach ujścia Orza jest piękna. Liczna starorzecza sprawiają, że rzeka miejscami wygląda bardzo tropikalnie. Niestety przybywa też działek. Miejscami nie da się dojść do rzeki, bo przybyło płotów. Niektóre z płotów sięgają do samego brzegu i bardzo trudno tam już przejść. Dzika rzeka też robi swoje i zabiera brzeg. Właściciele oczywiście nie przestawiają płotów dalej od brzegu. Może trudno się im dziwić, dawniej kupili ziemię, płot stawiali w oddaleniu od brzegu. Pytanie jest czy na obszarze Natura2000 powinno się pozwalać na budowę nowych działek letniskowych. Czy to nie powinien być teren zostawiony dla dobra piękna przyrody...

narew

Niestety w zeszłym roku przybył kolejny płot. Tam, gdzie dawniej była miła plaża dziś z trudnością można przejść (rzeka zabrała brzeg, płot stoi gdzie stał). Właściciele nie mieli zresztą szczęścia do działki. Rzeka wiosną zalała domek, na działkę nie można było dojechać. Kto winny? Oczywiście rzeka. Betonem ją!

narew

Łąka porośnięta podbiałami. Czy takie łąki znikną w okolicy? Być może po drugiej stronie drogi już stoją działki. Za ile lat staną to nowe domki?

jest coś niezwykłego w takich zwykłych krajobrazach. Pola i miedze nas których rosną wiekowe sosny i jałowce. To miejsce jest koło starorzecza Narwii. 300 metrów stąd już są działki. Powstały w ostanich paru latach. Podgrodzone, zabudowane. Piękno umarło. Kiedy przy tym jałowcu stanie kolejny płot. To dość cenna lokalizacja, bo przy wodzie.

Na terenie wsi Dzbądzek liczne są pomnikowe dęby

dzbądzek

dzbądzek, dąb

 
1 , 2 , 3
| < Październik 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Tagi